Za niemieckimi markami niezmiennie ciągnie się smrodek afery wywołanej przez grupę Volkswagena związanej z normami emisji spalin. Do grupy państw walczących z zanieczyszczeniem środowiska przez auta dołączyły… Chiny.

Do tej pory Chiny kojarzyły się raczej z liberalnym podejściem do spraw związanych z ochroną środowiska. Przez ostatnie 30 lat były wręcz uznawane za największego na świecie importera odpadów. Do tej pory rocznie przetwarzano w tym kraju 8 mln ton zagranicznych śmieci.

Sytuacja ta zaczyna się powoli zmieniać, a władze chińskie zapowiadają wprowadzenie nowych i rewolucyjnych zakazów związanych z gospodarką odpadami. Jednym z nich ma być zakaz importu 24 rodzajów śmieci. To nie koniec rewolucji.

Od nowego roku władze chińskie blokują produkcję samochodów, które nie spełniają norm ochrony środowiska i norm zużycia paliwa. Na listę trafiło 535 modeli samochodów osobowych.

Pełna lista nie jest znana, ale wśród zakazanych modeli są auta produkowane przez Mercedesa, BMW, Chevroleta i Volkswagena – podaje Bloomberg. Zgodnie z publikacją zakaz obejmuje sedany oznaczone kodami: FV7145LCDBG (Audi), BJ7302ETAL2 (Mercedes) i SGM7161DAA2 (Chevrolet).

Władze chińskie podkreślają, że jest to dopiero początek oficjalnej listy. Wkrótce mają się na niej pojawić kolejne modele. Zakaz ma na celu promocję bardziej ekologicznych pojazdów.