Saab nie umarł! Co więcej, jest podtrzymywany przy życiu przez chińskie konsorcjum National Electric Vehicle Sweden i właśnie została zaprezentowana nowa koncepcja modelu 9-3. Zgodnie z oficjalnymi informacjami model ten pojawi się już wkrótce na rynku!

Chińskie konsorcjum National Electric Vehicle Sweden zaprezentowało elektryczny samochód oparty na Saabie 9-3. Jednocześnie w należącej do NEVS fabryce rozpoczęto testową produkcję tego modelu. Producent zapowiedział, że auto pojawi się na rynku w czerwcu 2018 roku.

Prezentowany samochód oznaczony jest nazwą NEVS 9-3EV, a jego konstrukcja oparta jest na Saabie 9-3 drugiej generacji, którego produkcja zakończyła się w 2014 roku. Różnice zewnętrzne są minimalna, a w samej kabinie można zauważyć niewielkie zmiany. Zamiast analogowych zegarów pojawiły się cyfrowe, a w miejscu radia znalazł się ekran dotykowy.

Producent podaje, że samochód jest wyposażony w silnik elektryczny o mocy 177 KM i zestaw akumulatorów, które zapewnią zasięg na poziomie 300 kilometrów.

Konsorcjum NEVS kupiło markę Saab w 2012. W 2013 roku firma podjęła próbę reaktywacji marki i wznowienia produkcji modelu 9-3. W lutym 2016 roku szwedzki koncern lotniczy zakazał NEVS używania nazwy Saab.