Motoryzacyjna kapsuła czasu to inwestycja dla bardzo cierpliwych. Przepis na sukces jest prosty. Kupujesz ciekawy samochód, potem czekasz walcząc z chęcią sprawdzenia jak radzi on sobie na drodze. Po 15 latach sprzedajesz perełkę z hasłem „używany z zerowym przebiegiem”. Proste? Ile kosztują takie cuda?

Ford Focus RS

Wygląda diabelsko dobrze – szczególnie w swojej „firmowej” zieleni i na pewno nie znajduje się na liście największych wpadek producentów. Ile można na nim zarobić po sześciu latach od opuszczenia hal fabryki? Jeżeli przebieg nie będzie przekraczał 30 km, a na siedzeniach nadal będzie znajdowała się folia ochronna to samochód uda się sprzedać za…

No właśnie… Przykładowy egzemplarz kosztował w 2011 roku około 311 tys. funtów, a ostatnio udało się go sprzedać za niewiele ponad 43 tys. funtów. W przypadku Focusa RS trzymanie auta pod pierzynką okazuje się niestety kiepskim pomysłem.

Ford GT

Dla równowagi model GT zyskuje na wartości. Na początku 2006 roku model ten kosztował około 149 tys. dolarów. Dzisiaj, według wstępnych danych, jego wartość wynosi około 300 do 500 tys. dolarów! Wielu potencjalnych nabywców już zaciera ręce oczekując, aż biało-niebieski GT z przebiegiem 17 km trafi na aukcję.

Ford w bardzo przebiegły sposób dba o to, by obecny model GT również zyskiwał na wartości. Przede wszystkim ilość wprowadzonych egzemplarzy na rynek jest mocno ograniczona – około 4 tys. sztuk. W umowie z koncernem widnieje również zapis, że samochodu nie można sprzedać zbyt szybko. Niełatwo go tez było kupić – koncern wybierał nabywców spośród wielu zgłoszeń.

Mercury Marauder

Wielu nie dałoby za ten model złamanego grosza. Sam znam jeden egzemplarz, który stoi przy drodze od przynajmniej trzech lat z wypłowiałą już kartką „sprzedam”. Ale w USA mieszkają miłośnicy takiej motoryzacji – dlatego też Mercury w stanie fabrycznym szybko znalazł nabywcę.

Samochód kosztował w 2002 roku 33 tys. dolarów. Po latach spędzonych w garażu jego cena wzrosła do… zawrotnych 40 tys.! Trzeba dodać, że samochód miał jeszcze ślady oznaczeń fabrycznych wykonanych kredą! Ponadto nowy właściciel otrzymał od sprzedających skórzaną kurtkę w prezencie.

Toyota Supra

Samochód ten wygląda prawie tak dobrze jak przygotowana w Polsce wyścigowa Toyota GT86! Szczególnie w takim stanie. Prezentowana Supra została sprzedana na początku tego roku w salonie kanadyjskiej sieci dilerskiej. Samochód miał dziesięć kilometrów przebiegu, na siedzeniach i dwanikach znajdowała się jeszcze folia ochronna.

Oczywiście nie jest to kultowa generacja znana z filmu „Szybcy i wściekli”, co przełożyło się również na cenę. Pomimo tego wartość samochodu bardzo ładnie urosła. W 1990 roku kosztował on 22 tys. dolarów. W 2017 roku został sprzedany za 70 tys. dolarów.

Pontiac Trans Am

W Polsce znamy go przede wszystkim z niezbyt inteligentnej komedii „Mistrz kierownicy ucieka”. W stanach film ten również przyczynił się do rynkowego sukcesu tego modelu. Na ile został wyceniony model z przebiegiem około 100 km?

Mający potężny silnik V8 o pojemności 6,6 litra Trans Am kosztował w 1979 roku 30 razy mnie od kwoty, za którą udało się go sprzedać dzisiaj! Poszedł za 159 tys. dolarów.

Lamborghini Countach 25th Anniversary

Co jest lepsze od Lamborghini Countach? Nowe Lamborghini Countach! Prezentowany egzemplarz pokonał w sumie 187 km – głownie po torze testowym!

Za ile został sprzedany? Niestety w tym przypadku trzeba się opierać na niepotwierdzonych doniesieniach. Plotki mówią, że kwota przekroczyła 800 tys. funtów. Warto dodać, że w latach 90. samochód kosztował osiem razy mniej – około 98 tys. funtów.

McLaren F1

W październiku bieżącego roku na rynek używanych supersamochodów spadł prawdziwy żółty grom z jasnego nieba. W sprzedaży pojawił się McLaren F1 z przebiegiem zaledwie 239 km! Co więcej, samochód był nadal wyposażony w fabryczne pokrowce i folie ochronne na fotelach!

Niebywałe okoliczności przyrody sprawiły, że egzemplarz ten został wyceniony na 15,6 mln dolarów. To rekordowa cena za ten model. Dodajmy, że w latach swojej młodości McLaren kosztował dokładnie okrągły milion!